Christus Rex

IZBORNIK

Obitelj bogata djecom – zečinjak?


Odbojne i uvredljive riječi

Na povratku s Filipina u Rim, Sveti je Otac, kao što je uobičajeno, tijekom leta spontano odgovarao na novinarska pitanja. Pri tome je branio encikliku Humanae vitae Pavla VI. i iznovice je odbacio umjetna kontracepcijska sredstva. Za to smo mu zahvalni. No, citirajmo dalje: „Vjerujem da je broj od troje djece po obitelji koji ste spomenuli onaj koji stručnjaci drže važnim za opstanak stanovništva. Troje po bračnom paru, zar ne? Ako se taj broj smanjuje, dolazi se do drugog ekstrema koji se događa u Italiji.“

Dovde čisto statistička konstatacija: Papa ne postavlja obitelj s troje djece kao ideal kako je tisak krivo tvrdio. Ali potom slijedi potresna izjava: „Neki vjeruju – molim vas oprostite mi ovu riječ – da bismo bili dobri katolici, moramo biti kao zečevi, zar ne? Ne. Odgovorno roditeljstvo.“

Zar se ovdje djecom bogate obitelji ne ponižavaju odbojnim i uvredljivim riječima? Po katoličkom je nauku prva svrha braka darovati djeci život. Prema tome, Crkva je uvijek cijenila obitelj bogatu djecom i čak ju je postavila za primjer. Evo riječi Pija XII. u njegovu govoru udruženju talijanskih obiteljī bogatih djecom od 20. siječnja 1958. godine:


„Ipak vi ne predstavljate samo obitelj, ta vi ste sami djeca bogate obitelji i zastupate djecom bogate obitelji, tj., one koje je Bog osobito blagoslovio i koje Crkva od svih drugih više voli i visoko cijeni kao svoje najvrjednije blago. I zbilja, dajete na najjasniji način trostruko svjedočanstvo koje, neovisno od toga da pred očima svijeta potvrđuje istinitost njezina nauka i ispravnost njezine prakse, snagom primjera služi na veću korist svih drugih obitelji i samog građanskog društva. Gdje susrećemo mnoge djecom bogate obitelji, dajete svjedočanstvo o tjelesnom i moralnom zdravlju kršćanskoga puka, o živoj vjeri u Boga i pouzdanju u njegovu Providnost, o plodnoj i radosnoj svetosti katoličkog braka.“

Zapravo bismo morali citirati ovaj cijeli govor pun snage vjere i ljubavi pastira prema svojem stadu. Navedimo još jedno drugo svjedočanstvo. Nadbiskup Lefebvre, vjerni glasnogovornik predkoncilskih papa, rekao je u svojoj propovijedi prigodom zlatnog svećeničkog jubileja 23. rujna 1979. u Parizu:

Preklinjem Vas, udaljite sve što sprječava da dobijete djecu! Dragi Bog Vašem domu ne može darovati ništa ljepše nego da imate puno djece.

Težite za tim da budete obitelji bogate djecom! Obitelj bogata djecom ponos je Katoličke Crkve. To je ona bila u Kanadi. To je bila u Nizozemskoj. To je bila u Švicarskoj. To je bila u Francuskoj. Obitelji bogate djecom bile su radost i porast Crkve. Po djeci će biti tim više odabranih za Nebo. Preklinjem Vas, ne odbacujte Božje darove. Ne slušajte odvratne krilatice koje uništavaju obitelji, narušavaju zdravlje, potkopavaju brak i dovode do rastave!“


Uostalom, kršćanski supružnici prepuštaju Božjoj providnosti na odluku koliko će im djece darovati. I metoda plodnih dana koju Papa naziva odgovornim roditeljstvom ipak nije uvijek posve u suglasju s naravnim pravom i kršćanskim ćudorednim naukom. U svojem govoru članovima udruge katoličkih primalja Italije od 29. listopada 1951. Pio XII. je rekao:


„…Iz toga slijedi da držanje neplodnih dana može biti moralno dopušteno; a pod spomenutim uvjetima (medicinska, eugenička, gospodarska i socijalna indikacija) to ono doista i jest. Ako naprotiv prema razumnoj i pravednoj prosudbi ne postoje takvi osobni razlozi ili teški razlozi koji se izvode iz vanjskih okolnosti, onda volja supružnikā da po navici izbjegavati plodnost sjedinjenja dok nastavljaju s prakticiranjem punog zadovoljavanja svog prirodnog poriva, može dolaziti samo od krivog vrednovanja života i od poticajā koji se nalaze izvan ispravnih etičkih mjerila.“


Na kraju intervjua kaže Papa da se mora „vidjeti i spremnost na žrtvu onih očeva i majki koji u svakom djetetu vide blago“. Stoga s Pijom XII. i nadbiskupom Lefebvreom čestitamo obiteljima bogatim djecom i ohrabrujemo ih te im zahvaljujemo za ovu požrtvovnost usred postkršćanskog, materijalističkog svijeta u kojemu ih se odveć često neprijateljski napada.



Zaitzkofen, 21. siječnja 2015. godine
                                              Pater Franz Schmidberger 
                             Rektor